Návaznost "školy" na "školku"

 

Bylo by škoda, kdyby děti z Montessori předškolního zařízení šly do běžné ZŠ. Pokud by to bylo nutné, doporučujeme domluvit s vedením školy Individuální vzdělávací plán a dávat dítěti samostatnou práci "navíc", aby se zbytečně nenudilo.

My ve Fazoli máme střednědobý cíl, otevřít "Klub domácího vzdělávání" - děti by byly formálně vedené jako vyučované doma, ve skutečnosti by místo do školy chodily do Fazolky, a vzdělávaly by se s kamarády a metodou Montessori, resp. s využitím různých smysluplných přístupů. Školné by odpovídalo příspěvku na plat učitelky a nejnutnější provozní náklady. Při dostatečném počtu dětí (10-12) by školné nemělo překročit 3000 Kč za měsíc. Poté, co jsme vytvořili tuto vizi, zjistili jsme, že takových iniciativ je po republice spoustu a jmenují se sdružené školy.

Východiska klubu - co považujeme za opravdu důležité pro vzdělávání:

- respektující přístup učitele, podpora dobrých vztahů a týmové spolupráce mezi dětmi (žádné soutěžení, porovnávání, známkování)

- důraz na zdravý rozvoj dětské osobnosti, jeho sebeúctu, samostatnost a zodpovědnost (včetně spoluzodpověnosti za vlastní vzdělávání)

- individuální přístup, částečná možnost volby dítěte co, kdy a jak se bude učit

- využití moderních metod při výuce - Hejného metoda v matematice, kritické myšlení v češtině, práce s Montessori pomůckami

- návaznost výuky na reálný život, pobyt venku jako součást výuky, prolínání předmětů, práce na projektech

- spolupráce s rodiči a zapojení do výuky v rámci jejich možností

Jsou Vám tyhle myšlenky blízké? Chtěli byste takový způsob vzdělávání pro svoje dítě? Prosím, kontaktujte nás - silná rodičovská skupina dokáže víc:-). 

Hledáme také pedagoga/pedagožku (kvalifikace pro 1. stupeň není podmínkou), který by měl chuť a odvahu vést věkově smíšený kolektiv dětí (věk cca 6-9 let).

 

 

Zajímavé odkazy - inspirace:

 

https://www.stream.cz/porady/vsi-ve-skole

 www.eduin.cz 

www.dobra-skola.cz

www.sdruzeneskoly.cz

www.skolamujprojekt.cz

 


Kontakt

Rodinné centrum FAZOLE, z.s.

Sedláčkova 472 / vila 06, Písek, IČ: 671 79 819

Otevírací doba Rodinného centra- pracovny:
PO-STŘ
9:30-12:00

Miniškolky:
PO-PÁ 7:30- 16:30


+420 775 177 640