Jak vzniklo rodinné centrum s prvky Montessori pedagogiky

Na jaře 2013 se sešly dva záměry dvou spolků: MC Kvítek hledal svoje nové směřování, Montessori Písek hledal místo, odkud by mohl plnit své poslání - propagovat Montessori pedagogiku v Písku. Řešení bylo jednoznačné: přebudujeme Kvítek ve stylu Montessori. Následovalo shánění finančních prostředků, hlubší studium Montessori principů, hledání spolupracovníků, a hlavně tvrdá práce. Bylo krásné postupně sledovat změny, odkrývat zašlou krásu interiéru staré vily, radovat se i z drobných krůčků kupředu. V těchto dnech je téměř vše hotovo a nastává další etapa - dolaďování detailů, dokupování Montessori pomůcek, doplnění potřebných dokumentů... a také rozšiřování komunity - zatím je nás pár nadšenkyň, přidejte se k nám!

 

 

Co je to vlastně to podivné slovo... Montessori

Nebo spíš kdo to byl - paní Montessori se narodila v roce 1870 v Itálii a byla průkopnicí v mnoha směrech, například byla první ženou v Itálii, které se podařilo vystudovat medicínu. Postupně se začala věnovat dětem, pozorovala je při jejich samostatné činnosti a pozorování vědeckým způsobem zpracovávala. Vznikl tak nový systém komplexního přístupu k dětem, založený na jejich pozorování - jedná se tedy o zcela přirozenou metodu. Pro podrobnosti se prosím, podívejte se na stránky Montessori Písek, o.s. (sekce Montessori pedagogika), nebo zadejte do vyhledávače.

 

 

 

 

Proč název FAZOLE

Dlouho jsme váhali, jak nové centrum pojmenovat. Měl by to být název hezký, snadno vyslovitelný i pro děti, neměla by to být zdrobnělina, ale mělo by být možné zdrobnělinu vytvořit... a také by to měl být název z přírody, tak jako byl Kvítek.

Zaměřili jsme se na luštěniny, jako symbol zdravého stravování, rychlého růstu a také jako oblíbený materiál pro Montessori pomůcku - děti rády berou luštěniny do ruky, přesýpají je, nebo je třeba hledají v misce s moukou. Úžasné je také jejich nakličování - i malé dítě se snadnou naučí rozprostřít vatičku, pokapat ji vodou, poklást fazolemi nebo hráškem.

No a z luštěnin se nám prostě nejvíc zalíbila ta Fazole:-)


Kontakt

Rodinné centrum FAZOLE, z.s.

Sedláčkova 472 / vila 06, Písek, IČ: 671 79 819

Otevírací doba Rodinného centra- pracovny:
PO-STŘ
9:30-12:00

Miniškolky:
PO-PÁ 7:30- 16:30


+420 775 177 640